Ingemar Persson, professor
Nils Feltelius, docent; båda Läkemedelsverket, Uppsala
Autoreferat. I samband med A/H1N1-pandemin genomfördes i Sverige under oktober 2009 till och med mars 2010 massvaccinering med A/H1N1-vaccinet Pandemrix. Totalt vaccinerades ca 60 procent av befolkningen. Från och med sommaren 2010 rapporterades i Sverige och Finland oväntade fall av narkolepsi med kataplexi hos vaccinerade barn och ungdomar. Epidemiologiska studier i Sverige, Finland, Frankrike, Irland och England påvisade 2011–2012 en flerfaldigt ökad risk för narkolepsi hos barn och ungdomar efter vaccination med Pandemrix. Då narkolepsi antas uppkomma via immunologiska mekanismer är det relevant att undersöka sambandet med andra neurologiska och immunrelaterade sjukdomar.
Läkemedelsverket har tillsammans med Karolinska institutet och smittskyddsläkarna i Region Skåne, Västra Götalands-regionen, Stockholm, Kalmar, Värmland och Norrbotten genomfört en omfattande registerstudie som jämfört ca 3,3 miljoner vaccinerade och ca 2,5 miljoner ovaccinerade individer, motsvarande 61 procent av befolkningen, vad gäller risken att drabbas av ett 50-tal neurologiska och immunrelaterade/autoimmuna sjukdomstillstånd efter vaccination med Pandemrix. Studieperioden omfattade 1 oktober 2009 till och med 31 december 2011.
De vaccinerade och ovaccinerade kohorterna följdes upp genom länkning till olika register, bl a Patientregistret vid Socialstyrelsen, för att kartlägga risken att insjukna i främst neurologiska sjukdomar, t ex narkolepsi, Guillan–Barrés syndrom och multipel skleros, och andra immunrelaterade sjukdomar som reumatoid artrit, typ 1-diabetes, inflammatorisk tarmsjukdom och systemisk inflammatorisk sjukdom. I analyserna jämfördes insjuknandet (incidensen) hos vaccinerade och ovaccinerade individer för perioden 2009–2011 (maximalt 27 månader), och relativa risker beräknades.
Man fann inga belägg för ett samband mellan vaccination och insjuknande i de neurologiska (med undantag av narkolepsi) eller immunrelaterade sjukdomar som studerades. Risktalen varierade. En del var opåverkade eller sänkta, andra förhöjda, men då på en så låg nivå att de kan förklaras helt eller delvis av att vaccinerade individer a priori hade ökad benägenhet att insjukna.
Studien visade en trefaldigt ökad risk för narkolepsi hos barn och ungdomar (20 år och yngre). Detta är en något lägre riskökning än i Läkemedelsverkets tidigare registerstudie, vilket bland annat kan förklaras av att antalet diagnostiserade fall av narkolepsi ökat även bland ovaccinerade barn och ungdomar. Riskökningen motsvarar ca 4 extra narkolepsifall per 100 000 vaccinerade individer och år för den aktuella studieperioden.
Utöver att studien konfirmerade en ökad risk bland barn och ungdomar sågs även en förhöjd risk bland unga vuxna. Den risken avtog dock med stigande ålder, men det går inte utifrån dessa resultat att precisera vid vilken ålder riskökningen upphör.
Sammanfattningsvis gav studien – utöver en bekräftad riskökning för narkolepsi också hos unga vuxna – betryggande information, då risken efter Pandemrixvaccination för ett stort antal andra neurologiska och immunrelaterade sjukdomar inte var påverkad.
Nya rön 20 APR 2018 Primär hyperhidros påverkar livskvaliteten negativt, och stigma, okunskap om svettningarna och bemötandet i unga år kan orsaka en fördröjning i kontakten med sjukvården. Det visar en avhandling där man undersökt förekomsten av primär hyperhidros och dess påverkan på livskvalitet. (2 kommentarer)
Krönika 20 APR 2018 I samtalet mellan läkare och patient kan en avgrund av oförståelse breda ut sig, när ingen förklaring gör något begripligt. För andra känns det direkt lite bättre »nu när doktorn är här«. Ulrika Nettelblad minns några patientmöten.
Nyheter 20 APR 2018 Den digitala vårdgivaren Kry lex Maria-anmäler 13 videoundersökningar av barn, gjorda av den läkare som sedan tidigare är misstänkt för flera fall av sexuella övergrepp mot barn runtom i landet.
Nyheter 20 APR 2018 Hälso- och sjukvårdsförvaltningen i Stockholms läns landsting har polisanmält en privat psykiatrisk verksamhet efter misstankar om systematiskt fakturafiffel.
Nyheter 20 APR 2018 Konkurrens, tidspress och en stark önskan att stärka varumärket ökar risken för att forskare, institutioner och forskningstidskrifter tummar på etiken och den kritiska granskningen av vetenskapliga rön. Det framgår av en färsk studie från Linköpings universitet.
Nyheter 20 APR 2018 Alliansen i Stockholms läns landsting föreslår Göran Stiernstedt, aktuell som vårdutredare åt regeringen, till ny ordförande för landstingets gemensamma styrelse för Danderyds sjukhus, Södersjukhuset och Södertälje sjukhus.
Nyheter 20 APR 2018 Lokalerna för strålbehandling vid Nya Karolinska Solna måste anpassas till ny upphandlad medicinsk utrustning. Dessutom ska sterilcentralen göras om och ytterligare utrustas för att öka kapaciteten.
Nyheter 20 APR 2018 Socialstyrelsen rekommenderar att alla nyfödda ska testas för SCID, svår kombinerad immunbrist. På så sätt kan två, tre barn fångas upp och få behandling varje år, menar myndigheten.
Debatt 20 APR 2018 Tore Södermark funderar över Försäkringskassans rationella byråkrati och det aggressiva sätt som den hanteras på, och efterlyser mer samförstånd. (2 kommentarer)
Rapport 20 APR 2018 Kranskärlsutredning med datortomografi kan med stor säkerhet diagnostisera låg- och höggradiga stenoser. Värdering av intermediära stenoser är dock svårare och kräver ofta ytterligare diagnostik med invasiv kranskärlsröntgen. En icke-invasiv metod har utvecklats för bedömning av stenosgrad i kranskärl utifrån befintligt bildmaterial.
Nyheter 19 APR 2018 Omoderna alkoholråd får ge vika när Stockholm som första landsting nu har tagit fram rekommendationer för lågriskkonsumtion av alkohol. Tanken är att de ska bli ett stöd för sjukvården. (1 kommentar)
Nyheter 19 APR 2018 Centrala etikprövningsnämndens expertgrupp anser att en professor i Uppsala gjort sig skyldig till oredlighet efter att antalet respondenter i en vetenskaplig artikel felaktigt angetts till 3 390 i stället för 3 389. (1 kommentar)
Nyheter 19 APR 2018 Spridningen av vankomycinresistenta enterokocker, VRE, fortsätter. Nu har smitta konstaterats även på sjukhus i Region Örebro län.
Nyheter 19 APR 2018 Samla olika forskningsfält, engagera studenter i ett tidigt skede och lär politiker och allmänhet hur världen faktiskt ser ut. Det var några av huvudbudskapen när The Swedish Global Health Research Conference drog igång på onsdagen.
Nyheter 19 APR 2018 Att ställa diagnos vid ett digitalt vårdbesök, utan att träffa patienten, saknar helt vetenskapligt stöd och bör betraktas som en experimentell verksamhet. Det hävdar läkare och andra företrädare för Camtö i Örebro, som kartlägger nytta och risker med hälso- och sjukvårdens metoder. (5 kommentarer)
Medicinsk kommentar 19 APR 2018 Hos barn och ungdomar finns ett signifikant samband mellan självmordsbeteende och depression, ångestsjukdom, uppförandestörning samt beroendesjukdom. Risken för att självmordsbeteende under uppväxten återkommer hos den vuxne individen är hög. Det finns evidensbaserade metoder för såväl behandling som prevention av självmordsbeteende hos ungdomar.
Nya rön 19 APR 2018 Risken för att utveckla demens var 88 procent lägre för dem med god kondition i medelåldern jämfört med dem med medelgod kondition. Det visar en studie som tittat på kvinnors kondition i medelåldern och kopplat den till demensincidens under en 44-årsperiod.
Nyheter 18 APR 2018 I hopp om att rekrytera specialistsjuksköterskor gjorde Sahlgrenska universitetssjukhuset ett utskick till 400 personer över hela Sverige – med en bild där flera patienters personnummer syntes. Nu anmäler sjukhuset händelsen enligt lex Maria.
Nyheter 18 APR 2018 Sahlgrenska universitetssjukhuset redovisar ett underskott på 114 miljoner kronor för årets tre första månader. I går beslutade sjukhusets styrelse om förstärkta åtgärder för att få budgeten i balans. Bland annat behöver bemanningen minska med 300 tjänster.
Nyheter 18 APR 2018 Det medicinska kunskapsprovet har mött hård kritik. Hittills har 16 utländska läkare fått en svensk legitimation den vägen – och de provansvariga är nöjda. Läkartidningen var med under det sjätte praktiska delprovet i Göteborg. (1 kommentar)