Kategori: forskning och snedsteg

Semesterläsning

Juli 21st, 2011
Ingen missade väl semesternyheten om semesterlängd häromdagen. Den valsade runt i stort sett varje större och mindre media. Jag bloggade om saken på Google+ redan för tre dagar sedan och även i dag. Men med dagens rättelse från Ekots sida gör att mig tvi… mer »

Experimentlusta

Juni 20th, 2011
Jag kan absolut ingenting om baseball. Nada. Ändå kom just den sporten att finna sig bli en smula intressant i veckan, när jag fick nys om en viss Bartolo Colon via det amerikanska radioprogrammet Science Friday. Rubriken? "Can stem cell treatment help a… mer »

Don't lie to the MRI

Maj 11th, 2010
Morgonens Vetenskapsradion bjöd på en nyhet om magnetkameror i rättegångssammanhang. I korthet refereras en studie, där forskare har studerat hur hjärnan reagerar i mötet med ett bekant ansikte. Kan olika hjärnmönster vara till hjälp i vittneskonfrontati… mer »

Bästa läkaren ... lovar!

Februari 10th, 2010
Jag blir lite förvånad över att det här pr-tricket om Sveriges bästa läkare får så jämförelsevis stor uppmärksamhet. Expressens Anna Bäsén skriver om det på sin blogg. Och IT i vården toppar med stuntet i sitt nyhetsbrev. Och, tja, nu skriver jag nu då… mer »