| « Nationella Läkardagen (på andra sidan Atlanten) | Digitala dialekter » |
Kvinnor som kan och kvinnor som vet
Expressen publicerade nyligen en debattartikel om att föräldralediga pappor är livsfarliga för sina barn. Med hänvisning till en avhandling om barnolycksfall skrev Eva Sternberg, för övrigt en av grundarna till Kvinnor kan, att fler barn råkar ut för olyckor när pappor är hemma. Något som ”alla i barnsjukvården vet” men inte vågar berätta.
”Hur många fler spädbarn och små barn ska behöva drabbas av olyckor, för att deras pappor har hand om dem?”
Jag är barnläkare och pappa.
Kan det verkligen vara så att alla i barnsjukvården utom jag vet att det är som Sternberg skriver?
Har jag utsatt min son för livsfara?
Och vad står det egentligen i den där avhandlingen?
Jag ringde upp Anna Carlsson, nydisputerad barnsjuksköterska som författat den avhandling som debattartikeln tar avstamp i. Hon var upprörd. För att hon använts som ett redskap i en debatt hon tar "komplett avstånd" ifrån. För att hon görs till frontfigur för åsikter hon inte står bakom.
Ifall ni inte redan gissat… Anna Carlsson har inte ens studerat frågan, om det finns ett samband mellan hemmavarande pappor och barnolycksfall.
Att kunna vässa en penna är en sak. Att veta vad man skriver om, det är en annan.
Vetenskap kan missbrukas. Också i en respektabel kvällstidning nära dig.
Stefan Johansson
medicinsk redaktionschef

